Kréta od A do Z - přehledný zdroj informací o ostrově Kréta

Města, letoviska a vesničky na Krétě aneb kde se ubytovat...

Problém, který řeší nejspíše každý, kdo se chystá na Krétu a má jiné požadavky, než že se jedná o nejvýhodnější LM zájezd.

Když jsme si vybírali zájezd na Krétu, tak jsme narazili na problém, že jsme pro výběr letoviska museli pročítat spoustu textů a dělat si stranou poznámky Hotel - Letovisko a jeho vlastnosti (rušnost, umístění, pláže aj.). Proto jsou letoviska organizovány tak, aby je bylo možné vyhledávat a třídit dle těchto kritérií.

Kde najít ubytování na Krétě?

  1. Města - Heraklion, Chania
  2. Pobřežní města a letoviska
  3. Pobřežní městečka mimo letovisko
  4. Pobřežní vesničky
  5. Středozemní a horské vesničky (Zahraniční cestovky nebo na vlastní pěst)
  6. Stany

Kde pro někoho začíná kýžený klid pro odpočinek, tam může pro jiného začínat nuda a zkažená dovolená. Někdo hledá diskotéky, polehávání na pláži a nakupování, jiný chce vyrážet na výlety po Krétě a další zase klidnou vesničku, stranou letoviska v malebné zátoce. Univerzální místo, které by vyhovělo všem bohužel neexistuje, ale zkuste si vybrat to své v kompletním přehledu všech letovisek na Krétě - Letoviska - výběr

Je ovšem pár drobných tipů na to, kam se vydat. Pokud nemáte nějaké speciální požadavky (např. na noční život nebo absolutní samotu v zapadlém hotelu), tak zvolte letovisko Plakias, má nádhernou pláž, dobré ceny, umístění, moderní budovy a trochu i noční život. Další nádherné letoviska pro klidnou dovolenou na jižním pobřeží jsou Paleochora nebo Agia Galini. Pokud hledáte místo, kde se vybouřit a žije to tam nočním životem, tak zkuste Hersonissos (popř. Malii). Jedná se letovisko s nej nočním životem na Krétě. Jestli chcete klidnou dovolenou, podívat i trochu po okolí, nevyhledáváte noční život (nebo Vám stačí jedna diskotéka) a nehodláte moc rozhazovat, tak zkuste  Bali. Je to velmi příjemné, menší letovisko a konkrétně studia Postos, která byla v minulém roce trvale jako last minute přes celou sezónu nabízí pohodlné a cenově výhodné ubytování. Kdo si jede na Krétu užít luxus, tak zřejmě zavítá do vesničky Elounda, ve které naleznete asi nejkomfortnější hotely jaké na Krétě jsou... ovšem za adekvátní ceny.  Georgioupolis je volbou pro ty z Vás, kteří hledají nádhernou velkou pláž na severním pobřeží (velmi dobré pro děti, po celé délce pláže je vstup do moře pozvolný bez spodních proudů) a chtějí si udělat nákupy v Chanii i Rethymnu, popř. se porozhlédnout po středozápadní či západní Krétě. Letovisko Stalis (Stalida) ocení ti, kteří mají rádi kolem sebe život, vyhledávají rušné letovisko s velkou pláží, pozvolným klesáním do vody vhodným pro neplavce a děti, vodní atrakce, zábavou, množstvím taveren, barů, obchůdků a chtějí se podívat na Antické památky (Knossos, muzem v Heraklionu, městečka s dávnou historií, Diova jeskyně a vše ostatní co lze najít ve střední a východní Krétě). No a na závěr pro ty z Vás, kteří chtějí strávit dovolenou v nádherně zelené západní Krétě, s velkými plážemi severního pobřeží, dobrým ubytováním a máte kolem sebe rádi život, tak zkuste něco z trojice Platanias - Agia Marina - Stalos. K návštěvám se Vám bude nabízet nejkrásnější město Kréty Chania laguna Balos, fantastické pláže Falassarna a Elafonissi, jezero Kournas nebo soutěska Samaria...

Typy ubytování na Krétě

Na Krétě jsou rozšířené 3 typy ubytování, pro všechny ale platí, že je nutné se podívat zda je klimatizace za poplatek nebo v ceně (standard je za příplatek cca 4-5€ / noc), což bych chápal v zemi o 1000km výše na sever, ale ne tam, kde se bez klimatizace v noci nedá žít...

Co Vás asi při první návštěvě Kréty zaskočí jsou zpravidla malé vnitřní ubytovací prostory a to jak pokoje, tak ještě hůř - koupelny. Je tam asi tolik místa, jako v kajutě při plavbě po Nilu. Když si objednáte pokoj pro 3 lidi a budete v něm 2, tak se v něm dá i přes kufry pohybovat. Není se ale čemu divit, staví se tu trochu jinak než třeba v Egyptské Hurghadě, kde mají místa dostatek, ale zase tady neplavou v kanálech mrtvé kočky a neskladují odpadky na střechách domů jako v Káhiře. A koneckonců za celý pobyt neuslyšíte ani jednou slovo bakšiš :) Většinu času ale strávíte venku, kde je místa dost.

Další věcí, která Vás nepříjemně zaskočí je toaletní zvyk neházet papír do WC, po skutečném důvodu jsem se nedopátral, každý tvrdí něco jiného. Někteří zdatní jedinci o tom dokonce píšou jako o výhodě, ostatní že se dá zvyknout.. my to dělali tak 50/50 a určitě jsme si nezvykli, ani to nehodláme provozovat doma. Jediné místo, kde jsem se s tím setkal dříve byla při plavbě po Nilu. Co Vás v tomto směru může potkat horšího je už jenom WC při cestě soutěskou Samaria, zde trpí především ženská část populace.

Je tedy velmi vhodné si projít recenze hotelů a podívat se, jak často jsou pokoje uklízeny popř. celková kvalita personálu.

  1. Hotel - standardní pokoj s příslušenstvím a službami dle úrovně zakoupeného pobytu. Některé menší hotely nemají vlastní kuchyni a musíte se chodit stravovat do sjednané taverny, je vhodné si to zjistit předem. Také dosah od kvalitní pláže by se neměl podcenit, především pokud máte objednaný oběd a musíte se vracet na hotel (na papíru se např. 250m zdá kousek, ale na Krétě je to 250m do strmého kopce a 40°C ve stínu, což může vést k hladovce). Na obrázku lze vidět, jak tento problém vyřešili v jednom z nejluxusnějších hotelů na Krétě (Blue Palace / Elounda) - prostě svým hostům udělali na pláž lanovku...
  2. Apartmán - typické ubytování na Krétě, jedná se o pokoj se samostatným kuchyňským koutem. Při výběru apartmánu si dejte pozor na to, aby kuchyňka byla pouze pro Vás, některé komplexy je mají společné pro více aparmánů 2-4 (o koupelně a toaletě ani nemluvím).
  3. Studio - je víceméně malometrážní garsonka. Oproti aparmánu je menší a kuchyň je součástí pokoje formou kuchyňského koutu (aspoň zde nehrozí, že by Vám do ní přišli sousedé). Při výběru ubytování je dobré si volit takové, které má výhled na moře a především terasu, ideální pro příjemné posezení v noci (Na obr. terasa studia Postos v Bali).

České CK a služby

Ještě na závěr pro ty, kteří jedou na dovolenou úplně poprvé drobný detail k tomu, jak fungují cestovky. Každá česká cestovka víceméně přeprodává zájezdy nebo ubytování místních cestovek nebo sítí hotelů (někdy z důvodů místních zákonů ani jinou možnost nemají), zatím jsem nepátral jak je to na Krétě, ale třeba v Egyptě jsou obvykle 2 varianty. Rusko-Arabské nebo Německé vedení hotelu, takže každý, kdo už je trochu zběhlý v cestování se snaží vypátrat kdo je vlastníkem hotelu, neboť pobyt v německém hotelu je úplně jiná dovolená než v rusko-arabském, kde hledí jenom na to, jak dostat z lidí peníze.

Teď zpátky ke Krétě, když si např. koupíte dovolenou u Shenkosu, tak se bude jednat pouze o to, že dostanete zájezd od Kalamaki Travel, ke kterému dostanete služby českého delegáta. Pokud víte, jakou místní cestovku ta česká zastupuje, tak se můžete podívat do jejich originálních katalogů, jaká je vlastně skutečná úroveň hotelu (některé české CK si nějakou tu hvězdičku přikreslí s tím, že se nešťastný klient práva u českých soudů stejně nedomůže).

Stejně jako v jiných zemích a jiných CK, se kterými jsem se setkal spočívá úloha delegáta v tom, aby naběhl první den, kdy ještě nejste moc rozkoukaní a snažil se Vám prodat co nejvíce fakultativních výletů. Jakmile splní svou misi, tak už o nich zpravidla neuslyšíte, pokud nejste zrovna v malém letovisku, kde se Vám nemůžou vyhnout nebo nemáte nějaké závažné problémy.... píšu to z jednoho důvodu - zatím jsem se nesetkal s fakultativním výletem české CK, který bych nenazval podvodem.

Poprvé jsem naletěl v Egyptě s Eximem, kdy jsem si za 50$ koupil výlet, který byl naprostou fraškou, delegátka splnila svou úlohu, všechny body, které v letáku byly se splnily - na každém místě byla minutová zastávka a jedna věta, samozřejmě dlouhý 20ti minutový proslov a hodinová zastávka byl v místě, kde delegátka prezentovala výrobky, za jejichž prodej měla provizi. Následovala 20ti metrová jízda na velbloudovi a honem zpátky, ať je na večeři doma. Jaké bylo mé nadšení, když jsem se v Hurghadě trochu rozkoukal a zjistil jsem, že 50m od našeho hotelu je místní CK, kde se stejný výlet dá koupit za 25$ a ještě usmlouvat níže. Např. takové celodenní šnorchlování na 2 místech s návštěvou ostrova a obědem, které nám Exim nabízel za 35$ jsme si koupili za 10$, nikdo nás nehonil, informace od místních byly nesrovnateně lepší, zábava také a pseudo služby v češtině nám nechyběly. Jedinou vyjímkou byl velký poznávací zájezd po Egyptě, kde jsme měli delegáta s sebou po celou dobu a jeho informace byly vynikající, což však byla ale jiná liga zájezdu, mluvil jsem spíše o službách místních delegátů, kteří mají na starosti fakultativní výlety.

Od té doby jsem si říkal, že jsem poučen... až do první dovolené na Krétě. Chtěli jsme shlédnout Samarii, což není zrovna věc, která by se dala bez CK zvládnout, pokud nechcete absolvovat 2 cesty soutěskou. Cena 37€ se zdála snesitelná a nevěděli jsme, jestli je v letovisku i nějaká místní CK. Samozřejmě to byl opět podvod! O 100m dále jsme si v první místní CK mohli stejný zájezd koupit za 27€, což není vše. Kousek před Samarií se od milé delegátky dozvíte, že si máte připravit dalších 7€ na osobu za lodní lístek, který samozřejmě v ceně výletu není, pokud nezaplatíte, tak se z druhé strany Kréty dostaňte jak chcete, máte přece napsáno v ceníku poznámku Loď 7€. Aby to nebylo vše, tak Vás po dojetí na parkoviště informuje o tom, že si máte připravit 5€ / os na vstupné, které samozřejmě také není v ceně, ale přece i o tom jste byli dobře informováni (nebo by jste mohli být, kdyby z prodeje zájezdů neměly delegátky provizi, takže vám raději tyto fakta zamlčí). Celkem tedy tento výlet vyjde na 50€, ale máte k ní výborné služby... prostě co můžu říct za sebe, fakultativní výlet je jenom pro ty, kteří neumí ani slovo anglicky a rádi si připlatí za vyslechnutí pár naučených frází v češtině (zpravidla ty, že musíte spěchat).

Pokud máte informace o tom, jaké zastoupení mají české CK na Krétě nebo máte podobně špatné zkušenosti, tak mi prosím pošlete svůj názor přes kontaktní formulář. Děkuji