Kréta od A do Z - přehledný zdroj informací o ostrově Kréta

Palás Knossos

Nejznámější historická lokalita na Krétě se nachází 5km jihovýchodně od hlavního města Heraklion v údolí řeky Kairatos. Jedná se o největší archeologické naleziště doby bronzové na kterém se nachází největší Minojský palác a také díky částečné rekonstrukci nejzachovalejší. Historie Knossosu sahá do období cca 1700 před n.l., ale prvotní osídlení této oblasti se datuje kolem roku 7000 před n.l.

Z architektonického hlediska se jedná o rozsáhlý komplex budov s cca tisícovkou místností rozkládajících se na ploše asi 2 hektarů, posazeným v údolí řeky Kairatos, která tímto palácem protéká. Místnosti jsou propojeny sítí chodeb nazvaných labyrint. Komplex má několik dvou až čtyř patrových křídel, chodby a schodiště jsou lemovány charakteristickými sloupy s velkým centrálním dvorem. Zajímavé místa jsou vyznačena na mapě.

Palác Knossos - mapa

V minulosti byl Knossos několikrát zničen zemětřesením, požárem a znovu přestavěn. Knossos se proslavil jako sídlo legendárního krále Minoa a dle pověstí žil v jeho labyrintech i bájný Minotaur. Sloužil také jako administrativní a náboženské centrum. Z dob své existence se dochovala řada pamětihodností, především destiček s písmy, které svědčí o silné administrativě, nádob, sošek a kreseb na stěnách. Mezi známé nálezy patří soška bohyně Hadi, oboustranné sekery a fresky. V roce 1350 před n.l. byl palác zničen definitivně a od té doby již nebyl nikdy osídlen.

Doporučuji zhlédnutí druhého videa níže, ve kterém je asi 6ti minutový dokument o Knossosu a jeho historii.

Ruiny objevil v roce 1878 sběratel Minos Kalokairinos, v roce 1900 pak celou lokalitu včetně okolních pozemků zakoupil britský archeolog Sir Artur Evans, který ve velmi krátké době (cca 5ti let) vykopal podstatnou část paláce, samozřejmě s využitím dnešních stavebních technik a započal zde rozsáhlé rekonstrukční práce. Borovicové stromy vysázené přímo v komplexu jsou také jeho dílem, ale při návštěvě této lokality si stínu moc neužijete a větší část dne strávíte na přímém slunci.

Bohužel imozantnost komplexu je zřejmá spíš z virtuálních a částečných rekonstrukcí provedených sirem Evansem, příliš mnoho se z původní stavby nedochovalo. V současnosti se přou historikové, kteří by rádi zachovali původní ruiny paláce s tlakem turismu, díky kterému se palác rekonstruuje do původní podoby, ovšem s použitím současných stavebních technik. Zájezdy na Krétu do oblasti Heraklion od 200 CK

Lokace

Knossos se nachází 5km jihovýchodně od Heraklionu. Je snadno dostupný autem, ale také je možné využít pravidelného autobusového spojední z Heraklionu, které jezdí 3x za hodinu z hlavního autobusového nádraží. Last Minute zájezdy na Krétu do oblasti Heraklion od 200 CK

*Mapa cesty je vyznačena po běžných cestách z důvodu napojení z pobřežních letovisek. Pokud je to možné, tak samozřejmě využijte dálnici.

Palás Knossos - Kréta

Palás Knossos - Kréta

 

 

Video