Kréta od A do Z - přehledný zdroj informací o ostrově Kréta

Letovisko Stalis (Stalida)

Stalis (nebo také Stalida) je přímým důsledkem toho, co se stane, když je mezi dvěmi centry zábavy na Krétě obrovská písčitá pláž. Letovisko se nachází na severním pobřeží mezi Hersonissosem a Malií, 30km východně od Heraklionu, přičemž v dnešní době již mezi Hersonissosem, Stalidou a Malií nejsou žádné hranice a všechny tyto tři letoviska se spojily v jedno velké turistické středisko. Zatímco Hersonissos i Malia mají hluboké historické kořeny a nabízejí i nějaké památky ke shlédnutí, tak Stalida je jenom pláž a silnice, ke které se přistavěly hotely, taverny a obchůdky. Bouřlivý noční život, za kterým se do Hersonissosu a Malie sjíždějí lidé z celé Evropy zde moc neprorazil, je omezen na posezení v baru apod., což jistě ocení ti, kteří se potřebují v noci vyspat (pokud nebydlíte zrovna u cesty spojující Hersonissos s Malií vedoucí celým letoviskem). Ti ostatní se ten kousek vedle do Malie či Hersonissosu projdou nebo nechají odvézt. Nemusíte se však bát, že by jste přišli o opravdový turistický ruch, ten ve Stalidě kraluje především přes den.

Pláž ve Stalidě je ze zmíněných tří letovisek asi nejlepší, pokud ne nejlepší tak určitě největší a zároveň se řadí mezi nejlepší pláže Kréty. Táhne se celým letoviskem stejně jako silnice spojující Hersonissos s Malií, k dispozici máte všechny vodní sporty, klesání do moře je pozvolné, takže se nemusíte obávat o své ratolesti a vítr je tady turistům nakloněn.

Samotná Stalida nabízí pouze koupání, ubytování, posezení v tavernách aj. a nějaké ty obchůdky. Za historií a zábavou se můžete projít nebo svézt vláčkem do přilehlého Hersonissosu nebo Malie. Pokud chcete shlédnout něco víc, tak je třeba vyrazit někam dál. Z letoviska je dobrý spoj pro návštěvu Heraklionu, kde je zajímavé muzeum, trhy a určitě si nenecháte ujít i palmovou pláž Vai, která se nachází trochu dál na východ nebo jeskyně Dikteon Andron (~30km na jih), ve které se podle jedné verze pověsti narodil bůh Zeus (známější verze říká, že se narodil v jeskyni Ideon Andron v oblasti Rethymno, která také byla jeho sídlem). Samozřejmostí jsou lodní výlety do okolních městeček. Kousek dále na východ je možné podniknout zajímavou návštěvu Agios Nikolaos, do kterého jezdí pravidelná autobusová linka.

Stalida je velmi vyhledávané letovisko s vysokou kapacitou ubytování určené pro ty, kteří žádají nebo jim alespoň nevadí vysoký turistický ruch. Nabízí se zde spousta příležitostí k seznámení atd., krom toho se sem dá sehnat dostatek levných zájezdů. V roce 2004 prohlásil P. Novotný, že se sem během tří let nastěhuje natrvalo a pokud své slovo dodržel, tak jej právě zde ke své smůle nebo štěstí (podle toho, jak jeho humor snášíte) můžete potkat.

V nabídkách zájezdů se často spojuje Stalis s Malií, neboť hodně hotelů leží na pomezí obou letovisk. Vzhledem k tomu, že cestou na pláž nehrozí žádné kopce jako to bývá jinde na Krétě, tak výběr lokality ovlivní pouze Váš spánek (pokud budete u cesty, tak Vás budou budit turisté šourající se letoviskem). Krom ubytování přímo u cesty máte pouze dvě možnosti, buď budete bydlet na pláži nebo na druhé straně silnice více na pevninu. Kvalita hotelů a služeb je velmi různá - převládají laciné hotely. Bazén u hotelu je běžný jev, stejně jako udržované okolí.

Stalis je letoviskem pro všechny, kteří kolem sebe mají rádi život, jezdí za sluníčkem, koupáním a odpočinkem. Zájezdy do letoviska Stalis od všech CK

Údaje

LokalitaStředovýchodní Kréta
OblastHeraklion
PobřežíSeverní pobřeží
Typ letoviskaVelké letovisko
Turistický ruchVelmi rušné
Noční životKlidnější
Pláže v okolíPísčité
Počet pláží1
CenyPrůměrné
Hodnocení 

Lokace

Stalis (Stalida) leží na severním pobřeží 30km východně od Heraklionu a 35km západně od Agios Nikolaos. Do obou těchto měst je zajištěno pohodlné spojení pravidelnou autobusovou linkou. Last minute zájezdy do letoviska Stalis od všech CK

*Mapa cesty je vyznačena po běžných cestách z důvodu napojení z pobřežních letovisek. Pokud je to možné, tak samozřejmě využijte dálnici.

Letovisko Stalis (Stalida) - Kréta

Letovisko Stalis (Stalida) - Kréta

 

 

Video

Ubytování a recenze hotelů v letovisku Stalis (Stalida)

České CK nabízejí v letovisku Stalis (Stalida) tyto hotely, apartmány, studia a pensiony:

Hotel Adriane Beach ***+ Zájezdy do hotelu Adriane Beach
Apartmány Agapi ** Recenze apartmánů Agapi Zájezdy do apartmánů Agapi
Hotel Alkyonides **+ Recenze hotelu Alkyonides Zájezdy do hotelu Alkyonides
Studia Anatoli **+ Recenze studií Anatoli Zájezdy do studií Anatoli
Hotel Anthoussa Resort & Spa **** Recenze hotelu Anthoussa Resort & Spa Zájezdy do hotelu Anthoussa Resort & Spa
Hotel Blue Sea *** Recenze hotelu Blue Sea Zájezdy do hotelu Blue Sea
Hotel Cactus Beach **** Recenze hotelu Cactus Beach Zájezdy do hotelu Cactus Beach
Studia Elena *** Zájezdy do studií Elena
Apartmány George Place ** Zájezdy do apartmánů George Place
Ap. a studia GT Recenze ap. a studií GT Zájezdy do ap. a studií GT
Hotel Kalypso *** Recenze hotelu Kalypso Zájezdy do hotelu Kalypso
Hotel Katrin *** Recenze hotelu Katrin Zájezdy do hotelu Katrin
Hotel Kyknos Beach **** Recenze hotelu Kyknos Beach Zájezdy do hotelu Kyknos Beach
Hotel Malliotakis Beach ** Recenze hotelu Malliotakis Beach Zájezdy do hotelu Malliotakis Beach
Ap. a studia Maria Lambis * Recenze ap. a studií Maria Lambis Zájezdy do ap. a studií Maria Lambis
Hotel Niko Elen *** Recenze hotelu Niko Elen Zájezdy do hotelu Niko Elen
Hotel Palm Beach ** Recenze hotelu Palm Beach Zájezdy do hotelu Palm Beach
Ap. a studia Papas ***+ Zájezdy do ap. a studií Papas
Studia Pepi *** Recenze studií Pepi Zájezdy do studií Pepi
Studia Sergiani Zájezdy do studií Sergiani
Hotel Stalis *** Recenze hotelu Stalis Zájezdy do hotelu Stalis
Hotel Synero **+ Zájezdy do hotelu Synero
Hotel Zephyros *** Recenze hotelu Zephyros Zájezdy do hotelu Zephyros

Všechny zájezdy do letoviska Stalis (Stalida)    Všechny Last Minute zájezdy do letoviska Stalis (Stalida)