Kréta od A do Z - přehledný zdroj informací o ostrově Kréta

Letovisko Stalos

Nejvýchodnější z největšího turistického komplexu západní Kréty Platanias - Agia Marina - Stalos se nachází asi 7km na západ od města Chania. Letovisko je velmi navštěvované, nikoliv však českými cestovkami (ubytování přímo v letovisku nabízí pouze jedna CK a v okolí další 2 nabízejí studia), češi však o nic nepřicházejí, protože míří do atraktivnějšího letoviska Agia Marina nebo Plataniasu. Středem letoviska vede silnice z Chanie do sousedních letovisek, provoz je zde nepříjemně vysoký.

Koupání ve Stalosu je příjemné, písčitá pláž se táhne kolem pobřeží v délce skoro 2.5km, ale občas zde mírně fouká severní vítr. Jako v každém rušnějším letovisku máte k dispozici všechny vodní sporty, podél pláže je několik příjemných barů a taveren. Pláž se do moře svažuje zvolna, velké vlny jsou jenom při větru (tak 2x týdně) a nejsou zde spodní proudy, takže koupání je vhodné i pro rodiny s dětmi.

Z pláže je dobrý výhled na blízký ostrov Agii Theodori (Svatý Theodor) symbolizujícího stejnojmenného ochránce. Legenda říká, že se jedná o obrovskou mořskou příšeru, která se vynořila z moře s doširoka otevřenou tlamou, připravena spolknout nedalekou vesničku Agia Marina. Bůh moře Poseidon však proměnil monstrum ve skálu a zachránil tím obyvatele vesnice. Také se říká, že zlatá barva písku vznikla díky plamenům šlehajícím z úst této obludy. V roce 1574, během osídlení Benátčany se zde jako ochrana před Turky začalo budovat opevnění. Vznikly zde dvě menší pevnosti Turluru na vrcholu ostrova a San Theodoro o něco níže. Zde se také nacházel kostel Svatého Theodora, ale stejně jako v ostatních případech po něm zbyly pouze základy. Dnes je ostrov chráněným územím a je osídlen pouze Krétskými kozami Kri-kri.

Noční život je zde klidný, pokud hledáte zábavu, tak se musíte vydat do letoviska Platanias nebo na východ do Chanie.

Z letoviska je velmi dobrý spoj do nejhezčího města ostrova - Chania (autobus jezdí 3x za hodinu, lístek vyjde na 1€), ale jedná se také o velmi dobrý výchozí bod pro poznávání západní Kréty. Určitě si nenecháte ujít procházku soutěskou Samaria, výlet do Chanie nebo koupání na fantastických plážích Balos, Falassarna nebo Elafonissi.

Stalos je dobrým letoviskem pro všechny, kteří hledají příjemnou dovolenou, chtějí poznat západní Krétu a nevadí jim turistický ruch. Letovisko není vhodné pro ty z Vás, kteří vyhledávají samotu. Zájezdy do letoviska Stalos od 200 CK

Údaje

LokalitaZápadní Kréta
OblastChania
PobřežíSeverní pobřeží
Typ letoviskaVelké letovisko
Turistický ruchVelmi rušné
Noční životTéměř žádný
Pláže v okolíPísčité
Počet pláží1
CenyNehodnoceno
Hodnocení 

Lokace

Stalos se nachází na severním pobřeží asi 7km na západ od města Chania. Z trojice středisek Platanias - Agia Marina - Stalos je umístěn nejvíce na východ. Do letoviska je dobré autobusové spojení z hlavního města západní Kréty (3x / hod za 1€).

!!! Při výběru dovolené do oblasti Chania si prohlédněte podmínky, zda v nich máte uvedeno příletové letiště Chania. Jinak Vás čeká min 3-4h cesta z letiště Heraklion, tj. přes půl Kréty, což Vás vzhledem k faktu, že se do Chanie létá z ČR také může trochu rozladit. Last minute zájezdy do letoviska Stalos od 200 CK

*Mapa cesty je vyznačena po běžných cestách z důvodu napojení z pobřežních letovisek. Pokud je to možné, tak samozřejmě využijte dálnici.

Letovisko Stalos - Kréta

Letovisko Stalos - Kréta

 

 

Ubytování a recenze hotelů v letovisku Stalos

České CK nabízejí v letovisku Stalos tyto hotely, apartmány, studia a pensiony:

Hotel Galini Beach *** Zájezdy do hotelu Galini Beach
Hotel Galini Sea View ***** Zájezdy do hotelu Galini Sea View
Studia Vila Eliros ** Zájezdy do studií Vila Eliros
Studia Vila Elizea ** Recenze studií Vila Elizea Zájezdy do studií Vila Elizea

Všechny zájezdy do letoviska Stalos    Všechny Last Minute zájezdy do letoviska Stalos