Kréta od A do Z - přehledný zdroj informací o ostrově Kréta

Aktuální předpověď počasí

Detailní předpovědi počasí jak vzduchu i moře jsou umístěny na samostatných stránkách

Teplota vzduchu

Heraklion Chania Rethymno Agios Nikolaos

Teplota moře

Západní Kréta Střední Kréta Východní Kréta

Počasí na Krétě

Podnebí na Krétě je velmi mírné, nejmírnější z Řecka, jeho ostrovů a možná i Evropy, jemné a zdravé. Jedná se o středomořské klima s horkým a suchým létem, které reguluje pouze severní vítr (Meltemi nebo též Etesian) bez něhož by jste se v létě upekli. Pokud se vydáte na Krétu v létě, tak počítejte s denními teplotami 35-40°C, někteří jedinci hlásí i 45°C. Pokud nemáte zaplacenou klimatizaci, tak se můžete v noci těšit na příjemných 25-30°C, takže se zřejmě vyspíte až doma..

Zimy jsou mírné, v nížinách pouze prší, díky čemuž je Kréta na jaře pěkně zelená. V horách jsou zimy drsnější (přece jenom se jedná o výšku ~ slovenských tater), od ledna do konce února sněží. Podzim je nejmírnější ze všech ročních období, teploty jsou vyšší než na jaře, ale není tak nesnesitelné horko jako v létě a slunce svítí ještě poměrně dlouho. S deštěm se můžete potýkat od půlky října, vysoká pravděpodobnost deště je ale spíše až od listopadu.

Vzhledem k tomu, že je Kréta velmi hornatá, tak jako v každých horách mohou nastat velmi náhlé změny počasí. Navíc se může stát, že si kopec zrovna u vašeho letoviska přitáhne bouřkový mrak a bude se tam točit, zatímco o pár km dále bude slunečné počasí. Díky výšce pohoří, která vytváří bariéru mezi jižní a severní Krétou je třeba počítat se zcela jinými povětrnostními vlivy pro danou oblast. To co se může zdát vzdušnou čarou zanedbatelným rozdílem vytváří v reálu teplotní rozdíl asi 3°C mezi severní a jižní Krétou (na jihu je tepleji). V praxi je třeba při sledování počasí počítat s tím, že se přes Krétské pohoří jen tak něco snadno nedostane, takže např. počasí v Chanii může být zcela jiné než na opačném konci ostrova v Agios Nikolaos.

Teplota vody na severním a jižním pobřeží jsou si podobné, i když se říká, že na jihu je voda asi o 3°C chladnější - osobně se mi teplota zdála na severu i jihu stejná.

Co se týče deštů, tak nejméně prší na východní straně Kréty.

Doporučení

Pokud se chystáte na Krétu, tak si pro všechny případy přibalte teplejší oblečení, které vás bude chránit proti větru. Především pokud se vydáte do horských oblastí, tak počítejte s poklesem teploty o 1°C na každých 100m nad mořem. Počasí na Krétě se rok od roku mění, navíc je díky horám velmi proměnlivé. V létě volte opalovací krém s vysokým UV faktorem. Přes poledne se v létě nedoporučuje být vystaven slunci na dobu delší než 15 minut. Také vřele nedoporučuji zkoušet přejít pláž bosou nohou, já se o to pokusil v září a měl jsem co dělat, abych doběhl zpátky :)

Kdy na Krétu

Zimní období je spíše pro ilustraci, neboť koncem října také končí sezóna levných charterových letů a začíná tuším až v dubnu, takže dostat se na Krétu v jiné měsíce vyjde celkem draho.

Leden - Březen

"Zimní" období, počasí je studené a deštivé. Všechno vypadá pochmurně, lidé upadají do melancholické nálady, ale když zasvítí sluníčko, tak se naskytne nádherný pohled na zasněžené vrcholky hor (místy je zde přes 3m sněhu) a hned je veseleji. V tomto období začínají růst květiny a citrusovníky jsou plné zralých plodů. V letoviscích je celkem mrtvo, takže pokud chcete ubytování a stravu, tak musíte zamířit do města. Zima je vhodný čas k návštěvě archeologických památek, muzeí, kostelů aj. bez nutnosti tlačenic v davech turistů. Nejnižší teplota byla naměřena v Heraklionu roku 1928 a to -1 °C.

Březen a Duben

Počasí je proměnlivé, stále hrozí deště a moře je ještě příliš studené na koupání. Po období dešťů je Kréta nejzelenější a poseta květy. V dubnu začínají přicházet první turisté, je období Řeckých Velikonoc - nejdůležitějšího svátku roku, což nabízí příležitost pro seznámení s Krétskou pohostinností a tradicemi.

Květen a Červen

Hezké počasí, prakticky bez deště, moře je již teplejší a dá se v něm koupat. Turistů je zde ještě málo a teplota je příjemná ve srovnání s letními vedry. Kréta je stále ještě zelená, posetá květy. Jedná se asi o nejlepší období pro návštěvu ostrova.

Červenec a Srpen

Hlavní turistická sezóna. Počasí je nesnesitelně horké, teploty rostou ke 40°C, všude jsou davy turistů, ceny jsou vytažené nahoru, ubytování obsazené. Moře je velmi příjemné, problém je však s místem na pláži - je třeba trochu hledat, aby jste si mohli užít klidu.

Září a Říjen

Hlavní sezóna již pomalu odpadá, moře je stále příjemně teplé, ale na vzduchu již není tak nesnesitelné horko. Od půlky září se však začíná častěji mračit a když fouká vítr, tak může být chladněji. Na Krétě již několik měsíců neprší, takže je příroda hodně vyprahlá. Kréťané jsou po sezóně unavenější a více odpočívají.

Listopad a Prosinec

Turisty zde skoro nenajdete, panuje zde klid, v moři se dá ještě koupat, ale často již hrozí, že bude pršet. Především první půlka listopadu je vhodným termínem k dovolené na Krétě, především k cestování. Ceny za půjčení auta aj. se dají velmi hezky usmlouvat na > 50% sezónní.

Teploty na Krétě ze stanice v Heraklionu

Měsíc Max. teplota°C Prům. teplota °C Teplota vody °C Deštivých dní
Leden 16 12 16 14
Únor 16 13 15 11
Březen 17 14 16 8
Duben 20 17 17 6
Květen 24 24 19 3
Červen 28 24 22 1
Červenec 29 26 24 0
Srpen 29 26 25 0
Září 27 24 24 2
Říjen 24 20 23 6
Listopad 21 17 20 8
Prosinec 17 14 17 9

Teplota vzduchu

Destive dny