Kréta od A do Z - přehledný zdroj informací o ostrově Kréta
Kréta

Kréta - informace o ostrově

Pátý největší ostrov Středozemního moře a největší z Řeckých ostrovů se rozprostírá na území 8 336km2. Ostrov měří 260km od východu k západu, 60km ve své nejširší části a pouhých 12km v nejužší. Pobřeží měří 1 046 km, ze severu je omýváno Krétským mořem, z jihu mořem Lybijským a ze západu Kaspickým. Kréta vyniká obrovským pohořím, které udává ráz Kréty:(Bílé hory (Lefka Ori) - 2 452m, Idi - 2 456m, Dikti - 2 148m, Kedros - 1 777m a Tripti - 1 489m), nejvyšší hora je Mt. Psiloreiti o výšce 2 456m nm v pohoří Idi. Na Krétě žije pres 600 000 obyvatel, větší třetina žije v hlavních městech. Hlavním městem se stal Heraklion (v minulosti byla hlavním městem Chania). V obou těchto městech se nachází letiště.

Kréťané jsou hrdí a pohostinní lidé, nikam se neženou, kouří téměř všude včetně autobusů a obchodů a přesto se řadí k nejdéle žijícím lidem světa. Vděčí za to převážně olivovému oleji, kterého jsou také největší konzumenti na této planetě. S olivovým olejem se v různých formách budete střetávat po celou dobu pobytu, dokonce i místní sladkosti jsou vlastně ztužený olivový olej s cukrem.

Kréta se dělí na 4 kraje: Chania, Rhetymno, Heraklion a Lassithi. Krajskými městy těchto oblastí jsou Chania (60 000 obyvatel), Rhetymno (24 000 obyvatel), Heraklion (120 000 obyvatel) a Agion Nikolaos (7 000 obyvatel).

Z pohledu návštěvníků Kréty je však vhodnější dělit Krétu na tři oblasti: Východní, Střední a Západní Kréta. Z pohledu ubytování a pláží dále na Severní a Jižní pobřeží.

Severní pobřeží

Severní část Kréty je hustě ovlivněna turistickým ruchem, letoviska se nacházejí od východu k západu a je také po celé své délce propojena hlavní silnicí (tzv. Krétskou "dálnicí"). (Krétské) Moře je klidnější, teplejší a pláže se pozvolna svažují, takže je vhodné i pro méně zdatné plavce a děti. Navíc při vhodné zátoce je voda prakticky bez vln, jako na koupališti - ideální podmínky pro výuku plavání.

Jižní pobřeží

Jižní pobřeží je turismem ovlivněno málo, nebudou vás tu rušit diskotéky a davy turistů, pobyt je klidný, odpočinkový. (Libyjské) Moře je hladnější, často zde fouká, v moři jsou místy silné proudy, prudce se svažuje do hloubky a není vhodné pro méně zdatné plavce, aquaparky zde také nenajdete. Moře je zde zajímavější pro potápění.

Východní Kréta

Východní Kréta rozprostírající se z části kraje Heraklion, zbytek Lassithi je nejsušší část ostrova, i přesto se zde však daří Olivovým stromům. Ráz krajiny udává nepříliš vysoké, zato však divoké pohoří Tripti (~1 500m nm.). Východ je místem kontrastů, kdy hustě zalidněné turistické oblasti na severním pobřeží přecházejí v poklidné, téměř opuštěné vesničky, nacházejícími se na východním a jižním pobřeží. Vnitrozemí je zameřeno převážně na zemědství a ve srovnání se západní Krétou je poměrně chudé.

Okolí Agios Nikolaos je častým a oblíbeným cílem českých cestovek (letovisko Stalida), naleznete zde spoustu noční zábavy, můžete si zajet shlédnout tradiční vesničky nebo kdysi krásnou, dnes již turisty a autobusy přecpanou pláž Vai.

Střední Kréta

Největší část turistů míří právě sem, buď přímo do hlavního města Heraklionu nebo do některého z letovisek na severním pobřeží, kterých je zde opravdu hodně (přibližně polovina veškerých ubytovacích kapacit Kréty je soustředěna v této oblasti). Střední Krétě dominuje pohoří Ida, tj. Bílé hory, z východu zase pohoří Dikti. Na jihu se nachází planina Messara, jedna z nejůrodnějších částí Kréty, díky čemuž se střední Kréta stala nejdůležitějším centrem zemědělství na ostrově.

V oblasti se nachází řada důležitých archeologických památek, nejdůležitějším je palác Krossos. Krom příjemných letovisek a dobrým plážím je tato část Kréty výhodná i z hlediska dostupnosti k poznávání Kréty. Z letovisek máte blízko do větších měst Rhetymno a Heraklion, takže se dá pohodlně dojet autobusem nebo lodí, autem máte pro změnu snadno přístupnou celou Krétu.

Západní Kréta

Západ je nejzelenější a nejvíce hornatou částí Kréty. Krajině dominují majestátné Bílé hory (Lefka Ori) dosahující až 2 500m nm. Pohoří se prudce svažuje do Libyjského moře a je prokláto soutěskami, z nichž nejznámější je soutěska Samaria (nejhlubší a zároveň druhá nejdelší soutěska v Evropě).

Západní Kréta je poměrně úrodná a pěstuje se zde množství oliv a citrusových plodů. Severní pobřeží nabízí množství skvělých pláží a turistických cílů. Nachází se zde také dvě nejkrásnější města Kréty - Chania a Rhetymno.