Kréta od A do Z - přehledný zdroj informací o ostrově Kréta

Pláž Frangokastello

80km na jih od města Chania, přesněji na jihu středozápadní Kréty se nachází písčitá pláž se skalnatým dnem, vhodným pro šnorchlování (křištálově průzračná voda). Pláž je populární pro strávení zbytku dne věnovaného návštěvě přilehlého hradu Frangokastello ze 14tého století.

Benátčané kteří nazývali tento hrad "Franco" jej vybudovali v roce 1371 ke kontrole nad místními vzbouřenci a také jako ochranu proti pirátům. V tomto hradu byl v roce 1771 tureckými nájezdníky přinucen k rezignaci hrdina Krétských povstalců Daskalogiannis (více na anglické Wikipedii), kde byl téhož roku spolu s částí svých mužů popraven. Na jeho památku bylo pojmenováno mezinárodní letiště v Chanii.

V průběhu boje za nezávislost s Tureckem, se zde v roce 1828 uchýlil vůdce odporu Hatzi Mihalis Dalianis. Turecký velitel Mustafabey obléhal hrad 7 dní s armádou 8 000 vojáků, během kterých zemřelo 385 povstalců včetně svého vůdce Dalianise. Turci při tomto obléhání přišli o 800 mužů. Později chtěl Mustafabey využít Frangokastello jako výchozí bod pro tažení na sever, byl však se svými jednotkami vlákán do pasti v soustěskách. S bojem o Frangokastello (17 května 1828) je spjatá legenda Drosoulites - jedná se o reálně viděné skupiny stínů pěších nebo jízdních vojáků pohybujících se z kostela Agios Charalambos do hradu Frangokastello. Legenda říká, že se jedná o oněch 385 mužů, kteří padli v této bitvě spolu se svým velitelem Dalianisem. Stíny jsou viditelné z údolí ze vzdálenosti asi 1km (ne však pravidelně, jsou zde i několikaleté intervaly, kdy nebyly spatřeny). Je zde několik pokusů o vědecké vysvětlení tohoto úkazu, jedna z verzí je, že se jedná o fata morgánu z pobřeží severní Afriky, ale finální verze nebyla zatím stanovena. Zjevení Drousolitů je zdokumentováno již z dávné historie - v roce 1890 byla spatřena procházející Tureckou armádou, která po spatření povstaleckých duchů uprchla. Více o tomto fenoménu je v přiloženém prvním videu.

Hrad je možné navštívit v kteroukoliv roční dobu. Po návštěvě hradu je příjemné relaxovat na dlouhé a široké písčité pláži. V okolí je možné se ubytovat i najíst, nicméně je znát, že budovy byly vystavěny narychlo.

Údaje

Typ plážeČástečně organizovaná
Povrch plážePísčitá
Čistota plážeVelmi čistá
Čistota vodyVelmi čistá
VlnyOtevřené moře, možnost vln
Obsazenost plážeMenší návštěvnost
TavernyV blízkosti pláže
Hodnocení 

Lokace

Frangokastello se nachází asi 55km jihovýchodně od Rethymna na jižním pobřeží Kréty, 14km na východ od Chora Sfakion. Cesta je na mapě zvýrazněna modře. Výlet do pevnosti Frangokastello je vhodné zkombinovat s návštěvou mnoha zajímavých míst, určitě by jste si neměli nechat ujít Klášter a pláž Preveli (zvýrazněno žlutě). Z Rethymna je možné udělat příjemný okruh Rethymno - Preveli - Plakias - Frangokastello - Chora Sfakion - Anopolis - dále zpět na Chanii a ve Vrisses odbočit na Georgioupolis - jezero Kournas - Rethymno (nebo jet opačným směrem). Zájezdy na Krétu do oblasti Rethymno od všech CK

Z Chanie je cesta trochu delší, okolo 80km cca 1.5hod.

Samozřejmě nejjednodušší to mají ti, kteří jsou ubytováni v letovisku Plakias nebo jeho okolí. Jako by nestačila jedna z největších pláží ostrova přímo v letovisku, mají to kousíček na Preveli i Frangokastello takže návštěva těchto míst je pro tuto lokalitu prakticky povinností. Zájezdy na Krétu do letoviska Plakias od všech CK

*Mapa cesty je vyznačena po běžných cestách z důvodu napojení z pobřežních letovisk. Pokud je to možné, tak samozřejmě využijte dálnici.

Pláž Frangokastello - Kréta

Pláž Frangokastello - Kréta

 

 

Video