Kréta od A do Z - přehledný zdroj informací o ostrově Kréta

AutobusAutobusová doprava

Pokud si chcete z vašeho letoviska odskočit na nákupy do vetších měst nebo třeba zkusit jinou pláž, tak je zbytečné si pronajímat auto (nebo se nechat zlákat cestovkou a dopravit se tam výletní lodí za čtyřnásobnou cenu), ale je výhodnější sáhnout po autobusovém spoji. Prakticky se však tímto způsobem můžete dostat kamkoliv a docela snadno, jenom je potřeba se připravit dopředu. Autobusová doprava na Krétě funguje dobře, přesně a spolehlivě - avšak má drobnou nevýhodu, jízdní řády jsou k dispozici pouze v hlavních městech a na internetu.

Stavy vozů jsou velmi slušné, na hlavních tazích se svezete v luxusních mercedesech, na slabších v o něco horších, nicméně také pohodlných a hlavně klimatizovaných.

Co se týče spojů, tak celá Kréta je hustě protkaná autobusovou sítí, občas to vypadá, že je hustší než mapa Krétských silnic :) Na internetu jsou velmi detailní informace - jízdní řády, ceny, mapy zastávek a sítě pro celou Krétu + detailní mapy zastávek větších měst. Na zastávce už tolik štěstí mít nebudete, tam jsou pouze prázdné cedule...

Jízdenky - prodej se liší podle toho, kde nastupujete. Na hlavních linkách a ve městech jsou budky, kde je třeba zakoupit jízdenku předem, bez ní Vás do autobusu nepustí - autobusy zde zastavují automaticky. Ve vesničkách a na málo frekventovaných místech staví autobusy pouze na znamení. Cena vychází přibližně ~1€ / 10km, samozřejmě upravuje se podle délky trasy, prodávají se i zpáteční jízdenky na autobus.

Veřejná autobusová doprava K.T.E.L.

 

Veřejná doprava

Autobusy na CreteTravel.com

 

CreteTravel